Хепатит В
Хепатит B е заболяване на черния дроб, причинено от хепатитен вирус (HBV) който е открит през 1963 година от д-р Барух Блумберг, кръщавайки го „австралийски антиген” . За своето откритие д-р Блумберг получава Нобелова награда. Днес, 30 години по-късно HBV е най- разпространеният вирус на Земята - около 2 милиарда хора са били в контакт с него, като от тях 350 милиона са останали хронични носители. Причина за епидемии в Азия и Африка и пандемия в Китай, хепатит В се очертава като бичът на 20 век – от него умират около 1 млн. души годишно.
Как се разпространява HBV?
Заразяване на новороденото от майката по време на бременността:
Вирусът на хепатит B преминава през плацентата и може да предизвика различни аномалии у плода или да се роди бебе с вроден хепатит В. Този начин на предаване се нарича вертикален или перанатален, това е един от най-честите механизми за разпространяване на инфекцията в райони на света, където хепатитната В-вирусна инфекция присъства почти постоянно (ендемични райони, като югоизточна Азия и Южна Африка). Ако бременната майка е с повишен вирусен товар скоро преди раждането, инфектиране на новороденото настъпва в почти 100% от случаите, ако не са взети всички предпазни мерки (поставяне на ваксина и имуненглобулин).
Сексуален път:
- при ръкостискане, прегръщане или целуване по бузите
- при използване на общи прибори за хранене
- при употреба на обществена тоалетна
- при обичайните битови контакти в къщи или на работното място и др.
- хора имащи чести сексуални контакти с различни партньори
- мъже, които правят секс с мъже
- лица, предлагащи сексуални услуги срещу заплащане
- сексуални партньори пациенти с хроничен хепатит В
- употребяващи наркотични вещества
- болни, на които се налага често преливане на кръв или кръвни продукти
- бъбречно болни на хемодиализа
- здравни работници
- 90% от новородените, заразени около момента на раждането
- 30% от децата, заразени във възрастта между 1 и 5 години
- 6% от хората, заразени във възрастта над 5 години
- 5-10% от заразените възрастни
Как протича заболяването
- умерено повишена температура
- отпадналост и лесна уморяемост (характерно е изключително силната умора, за която пациентите съобщават без състоянието им да предполага такава)
- болки по мускулите и малките стави на ръцете без видимо засягане: болките по ставите са предимно сутрешни и са много характерни за острия вирусен хепатит В; представляват извън чернодробна изява на заболяването.
- гадене и евентуално повръщане
- загуба на апетит
- болезненост в горната част на корема (епигастриум), непосредствено под ребрата; в средата на тази област се проектира стомаха
- кожен обрив - характерен е за болестта, обикновено е краткотраен и съставен от дребни пъпчици върху червени петна, бързопреходен е и се разполага предимно по трупа.
- потъмняване на урината (тя придобива цвят на бира, кола или тъмен чай): този симптом е характерен в по-голяма степен за вирусните хепатити, но може да се дължи и на други причини
- изсветляване на изпражненията
- тежест, дискомфорт или болка в дясното подребрие - дължат се на възпалителния оток на черния дроб, чиято капсула е богато и нервирана; този симптом е почти винаги налице при острия вирусен хепатит В
- в някои случаи е налице сърбеж по кожата
- ако налице е обилно повръщане, то може да доведе до обезводняване, характеризиращо се със симптоми като отпадналост, обърканост и загуба на концентрация, учестен пулс, главоболие, намалено количество на отделена урина, раздразнителност и др.
- HBeAg-положителен хроничен хепатит В.
Пациенти с HbeAg положителен хепатит имат (+) HbsAg и (+) HbeAg в серума, който се свързва с активна HBV репликация, носителство на зараза и чернодробно възпаление. В зависимост от начина на предаване, спонтанната сероконверсия от HbeAg към anti-Hbe е променлива. Повечето пациенти претърпяват сероконверсия оставайки в състояние на намалена HBV инфекция, което е свързано с нормализиране на трансаминазите и с ниски нива на HBV DNA, въпреки, че HbsAg може да е положителен.
- HBeAg-отрицателен хроничен хепатит В.
Пациентите с HbeAg отрицателен хепатит имат (+) HbsAg но (-) HbeAg в серума, което е свързано с активна HBV репликация, повишаващи се трансаминази и възпаление на черния дроб. Тези пациенти имат вторична вирусна инфекция, причинена от мутация на вируса. Преобладаването на HBeAg-отрицателния хепатит в световен мащаб варира от 14% до 33%. При пациентите с HВeAg отрицателен хепатит около 50% имат HBV DNA < 100 000 copies/ml. HВeAg отрицателния хепатит обикновено е прогресиращ и по-трудно отговарящ на антивирусна терапия.
Хроничният хепатит с HbeAg отрицателен и anti-Hbe положителен тип се оценя като важен вид на хроничния хепатит В. В Средиземноморския район този вид хроничен хепатит В се свързва с генотип D на вируса. Някои паценти с anti-HBe хепатит са били свързани с тези райони. При някои пациенти заболяването се проявява с продължително високи стойности на ALT нивата. Други индивиди имат ниски нива на ALT, но претърпяват внезапни много високи стойности на ALT (без промяна на HbeAg), като през този период нивата на ALT се покачват над 2 до 4 пъти от нормалните стойности. Някои други пациенти могат да имат дълги периоди с нормални стойности на ALT и кратки периоди на изостряне на хепатита през които нивата на ALT се повишават много над горната граница, след което се връщат обратно в нормалните граници. Прогресиращото увреждане на черния дроб след много години при тези пациенти може да доведе до цироза и сериозни поражения на черния дроб. Тези пациенти могат да нямат симптоми на заболяване. Натрупаният опит с пациенти с anti-HBe хепатит В доведе до изработване на практическите препоръки на American Association for the Study of Liver Diseases за хроничния хепатит В, която препоръчва внимателно проследяване на всички пациенти с хроничен хепатит В, включвайки и тези, които са anti-HBe положителни с нормални нива на ALT (неактивни носители на вируса). Тези лица трябва да се проследяват внимателно с периодична оценка на ALT нивата на всеки 6 до 12 месеца.
- Хроничен неактивен хепатит В
Безсимптомните носители имат нормални стойности на АсАТ и АлАТ, а маркерите на инфекция (HBeAg, вирусна ДНК) могат да бъдат негативни. В серума присъстват още HBsAg, анти-HBcAg от клас IgG, както и анти-HBeAg. Тази група от пациенти има позитивен HbsAg и ниски нива на HBV DNA теста (т.e. <100 000 copies/ml). Клинично тези пациенти имат нормални трансаминази (т.e. ALT и AST) и нямат симптоми, свързани с HBV инфекция. Хистологически, повечето пациенти нямат изразен хепатит.
Tри различни изхода могат да бъдат описани при неактивните HBV носители. Въпреки, че 70-80% остават в неактивните HBV носители, незнайно защо 10-20% могат да развият HbeAg (+) положителен хроничен хепатит с високи нива на HBV DNA, повишени трансаминази и чернодробно възпаление. Anti-Hbe позитивния хепатит настъпва при неактивните носители, но честотата на този преход остава неизвестна. Приблизително 0.5% от неактивните носители на HBV спонтанно изчистват HbsAg всяка година. Трябва да се отбележи, че като цяло при HBV носителите все повече се увеличава риска от развитие на чернодробен карцином.
- Хроничен активен хепатит В
Пациентите имат леко до средно повишени чернодробни ензими. Много високи стойности на АлАТ се наблюдават при обостряне или реактивиране на заболяването и могат да бъдат съпътствани от понижена синтезна функция на черния дроб (понижени нива на серумните албумини, повишен билирубин, нарушение в кръвосъсирването). В тази фаза се повишава вирусната ДНК в серума. При реактивиране на заболяването в серума ще се открият и HBsAg и anti-HBcAg. Ако нивата на АсАТ са по-високи от тези на АлАТ, не може да бъде изключена диагнозата цироза. Безсимптомните носители трябва да провеждат ежегодни кръвни тестове за наблюдение на чернодробните ензими. Пациентите с хроничен активен хепатит, трябва да провеждат кръвни тестове (за оценка на чернодробните ензими, антиген-антитяло профила на хепатит В вируса, както и вирусната ДНК), чернодробна биопсия, и лечение.
Къде е разпространен хепатит B?
Хепатит В е ендемичен за Китай и други части на Азия. Повечето хора в региона се заразяват с вируса на хепатит В още през детството си. В тези райони, 8% до 10% от възрастното население са хронично инфектирани. Рак на черния дроб, причинен от от НВV е сред първите 3 причини за смърт от рак при мъжете, както и една от основните причини за рак при жените. Висок процент за хронични инфекции също са открити в Амазония и южните части на Източна и Цинтрална Европа. В Близкия изток и Индия около 2% до 5% от общото население е хронично инфектирано. Разпространението на хроничната хепатит В инфекция в Западна Европа и Северна Америка е под 1%.
Предпазване
Съществува ваксина която поставена на 3 пъти може да Ви създаде имунитет и да Ви предпази от евентуално заразяване. В България тази ваксина се поставя задължително на всички новородени след 1992г. Децата родени преди това е препоръчително да се изследват за наличие на австралийски антиген и да се ваксинират.
Лечение
Източници:
- Клинична хепатология, автор доц. Н. Кръстев д.м. (2008)
- Болести на храносмилателната система - Хепатология, под редакцията на проф. З. Кръстев, проф. К. Чернев (1998)
- Хронични вирусни хепатити – Сегашно състояние и перспективи, автор доц. К. Антонов, списание Мединфо, брой 11, 2007
- Viral Hepatitis, 3rd edition, edited by professor Howard Thomas, professor Stanley Lemon, and professor Arie Zuckerman (2005)
- World Health Organization – Hepatitis B
- A Practical Approach to Management of Chronic Hepatitis B
- The Natural History of Chronic Hepatitis B Virus Infection, Brian J. McMahon, M.D.
Хепатит B - European Association for the Study of the Liver / Journal of Hepatology 50 (2009) 227–242
Коментирай статията тук: http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=1689.0