СЗО: целите за елиминиране на хепатит до 2030 г. не могат да бъдат изпълнени без сериозно засилване на тестването и лечението

Photo by Kelsey Knight on Unsplash
Глобалните цели за намаляване на смъртността от вирусни хепатити няма да бъдат изпълнени без сериозно ускоряване на универсалния достъп до тестване и лечение. Това заяви в края на май Световната здравна организация в рамките на преглед на напредъка по пътя към елиминирането на хепатит В и С.
Глобалният доклад върху ХИВ, вирусния хепатит и инфекциите, предавани по полов път за 2021 г. показва моментна снимка на последните статистически данни за вирусния хепатит и лечението му, както и прави препоръки за действия, с които да се ускори напредъка по пътя към елиминирането на вирусния хепатит.
Около 14 милиона души са починали от вирусен хепатит през 2016 г., 1,75 милиона са се инфектирали с хепатит С през 2015 г. и 1,1 милиона души са се инфектирали с хепатит В през 2017 г. – това са последните години, за които СЗО има обобщени данни.
Докладът разкрива, че нивата на диагностициране на вирусните хепатити са ниски във всички региони по света. Под 1% от хората с хепатит В в Африка и 2,3% от хората с хепатит В в Западния Тихоокеански регион са диагностицирани. Макар че нивата на диагностициране на хепатит С са по-високи в някои региони – 36% в Америките и 21% в Западния Тихоокеански регион, СЗО счита, че само 19% от хората с хепатит С знаят статуса си към края на 2017 г.
СЗО предвижда, че е необходимо да бъдат инвестирани $6 млрд. на година в тестване за вирусни хепатити, за да се постигнат целите за елиминиране до 2030 г. Също така са необходими иновации при тестването в местата за грижа, за да се подобри достъпа до тестване и да се улесни връзката със съответната грижа.
Към края на 2017 г. 5 милиона души са били лекувани от хепатит С чрез директнодействащи антивирусни средства. Според преценката на СЗО 9,4 милиона души получават лечение за хронична инфекция с хепатит С, което е деветкратно увеличение от 2015 г. насам.
Основно предизвикателство за много страни остава липсата на финанси за тестване и лечение на вирусен хепатит, но СЗО изтъква успехите в разработването на национални стратегии за елиминиране на хепатита в Азия и Източния Средиземноморски регион, както и включването на лечението на хепатит В в националната здравноосигурителна схема на Китай.
Докладът подчертава важността на това да се интегрират услугите за диагностика и лечение на вирусен хепатит, ХИВ и болести, предавани по полов път. Два примера за начини, по които програмите могат да работят в по-тясно сътрудничество, за да се постигнат целите за елиминиране, са интегрирането на диагностичния капацитет чрез използването на платформата GeneXpert, както и постигането на тройно елиминиране на предаването от майка на дете на ХИВ, хепатит В и сифилис чрез използването на обикновени платформи за предоставяне на услуги.
Достигането на универсално здравно покритие е от критично значение за усилията за елиминиране, особено за ключови популации като например хората, които употребяват венозни наркотици, и които може да нямат достъп до здравно обслужване. Застъпничеството за вътрешни инвестиции в елиминирането на вирусните хепатити също е ключово действие според СЗО, но организацията признава, че за много страни със среден доход, които нямат достъп до генерични медикаменти, високата цена на директнодействащите антивирусни препарати остават бариера пред по-мащабното лечение.
Подобреното събиране на данни ще бъде ключово за постигане на целта за елиминиране на вирусния хепатит. По-пълното докладване ще позволи по-добър контрол на процеса. Макар че докладването на вирусни хепатити се подобрява, то все още изостава по отношение на ХИВ в повечето страни и законодателите и застъпниците не разполагат с информация за онези части от населението, които имат намален достъп до грижи, както и информация за пропуски в националните програми за отговор на болестта.
„Напредъкът ни до момента показва, че разполагаме с интервенции и подходи за сериозно въздействие и силен отговор срещу COVID-19, ХИВ, вирусни хепатити и болести, предавани по полов път,“ твърди д-р Meg Doherty, директор на Отдела за глобални програми за ХИВ, хепатит и болести, предавани по полов път в СЗО. „Докладът е покана за действие – имаме 9 години, за да постигнем своите цели. Необходимо е всички участници и заинтересовани лица да ускорят действията си по отношение на тези три заболявания, за да изпълним своите амбициозни, но постижими цели до 2030 г.“