архивна статия: HCV Journal – октомври 2015

архивна статия-потенциално неактуална информация

 
Главен редактор: Alan Franciscus
 
 
Achillion
 
На 17 септември 2015 г., Achillion съобщиха за резултатите от втората част на фаза 2 на проучването PROXY, включващо odalasvir (ACH-3102) и sofosbuvir за лечение на хепатит С, генотип 1. Процентите на излекуване са 100% (6 от 6 пациенти). По-рано, Achillion отново обявиха 100% излекуване за 12 пациенти, лекувани осем седмици, както и за 12 пациенти, лекувани шест седмици. Въпреки, че тяхното проучване включва малко на брой пациенти, тези данни са окуражаващи.
В проучването те използват като прокси лекарство софосбувир на Gilead. Прокси лекарството се използва като заместител, докато друго лекарство се разработва и тества от фармацевтична компания - в този случай Achillion. Интересно е, че Achillion и Janssen си сътрудничат в разработването на HCV лекарства. Освен тях, Gilead, AbbVie и Merck също имат лекарства в процес на подготовка. Новата комбинация на Merck се очаква да бъде одобрена от Администрацията по храните и лекарствата (FDA) в началото на 2017.
 
 
 
Лечението на хепатит С приключи, сега какво?
 
Дискусия относно пост-лечението, включително колко време е необходимо на лекарствата, за да напуснат нашето тяло.
 
" Уважаема Лусинда , Току-що завърших своето лечение на хепатит С, включващо рибавирин. Сега, след като приех последното хапче , бих искал знам колко време е необходимо на тялото ми да се детоксикира, и какво мога да направя за да ускоря този процес. Чувствам, че тялото ми е пълно с токсини; искам да се оттърва от тази отрова възможно най-бързо. Същевременно не знам дали не е по-добре да оставя рибавирина възможно най-дълго в моята система? От друга страна, ако той не си е свършил работата по време на лечението, каква работа ще свърши остатъкът от рибавирин сега? Съществуват ли добавки, които мога да предприема, за да ускоря детоксикацията и съвземането на имунната си система? " – въпрос на читател
 
Харесвам този въпрос, който се върти в главата ми още от времето, когато бях два пъти на рибавирин. Това е моят отговор:
 
„Драги читателю, малко вероятно е да накараш рибавиринът да напусне тялото ти по-бързо, отколкото би се случило по естествен път, тъй като метаболитният път е сложен. Създала съм списък с медикаменти и времето им за елиминация, за да можеш да се ориентираш (в края на статията).
По отношение на добавките, които бихме могли да ползваме, краткият отговор е - никой не знае! Няма правени проучвания по въпроса. Рядко ползвам добавки, поради потенциалната опасност за увреждане на бъбреците и черния дроб, които носят те, освен това можем да си набавим витамини и минерали от храната. След като приключих своето лечение с рибавирин, не исках да утежнявам работата на черния дроб допълнително с други медикаменти. Освен това, в случай на неуспешно лечение, не бих искала да си мисля че е било заради добавките. По време на моето лечение единствено направих изключение за витамин B-12, тъй като бях анемична.
Понеже ти си използвал рибавирин, предполагам че е имало понижение в нивата на червените кръвни телца (RBC) по време на лечението. Нужно е време за елиминирането на рибавирина и възстановяване производството на RBC. Обикновено са нужни 4 седмици, преди тялото да се „сети‘“ че няма рибавирин, и около 2-3 месеца преди да започне възстановяването. Времето зависи от състоянието и на конкретния пациент. След като завърших своето лечение за хепатит С, планът ми за възстановяване включваше достатъчен прием на вода и качествена храна, достатъчно сън, ограничаване на стреса и повишаване на физическата активност (ходене, аеробика и т.н.) с цел подобряване на мускулната сила. Започнах бавно, но бях изумена колко бързо се случи подобрението. Имам още един коментар. Разбирам, че по време на лечението, човек се чувства „токсичен“; аз често казвах, че искам да „измия тази отрова“ от моето тяло. По-добре е обаче да мислим за рибавирина като за лекарство, отколкото за отрова. Емоционално е по-лесно. Всичко се промени в момента, в който започнах да приемам рибавирина като лечител и го приветствах в моето тяло. Може би е прекалено късно за теб да правиш това, но за в бъдеще, ако ти се наложи да приемаш дадено лекарство, наричай го така, а не отрова. Приеми го, остави го да си свърши работата и му благодари, след като напусне тялото ти. Тази малка промяна в начина ми на мислене имаше огромна полза за мен.“
 
 
 
Времето за елиминиране на лекарствата
 
Чудили ли сте се защо е забранено на жените да забременяват 6 м. след приключване на лечението с рибавирин? Това е, защото рибавиринът може да навреди на фетуса и е нужно много време за да се изчисти от нашата система. Полезно е да знаем за колко време дадено лекарство може да се елиминира от нашето тяло, т.е. трябва да знаем неговия полу-живот. Това е времето, за което тялото ни се „отървава“ от половин доза от даден медикамент. Ако спрете да го приемате, ще продължи да се елимира, докато нищо не остане. Всяко лекарство има собствен полу-живот, а освен това зависи от нашата възраст, работата на бъбреците и черния дроб, или ако взимате други медикаменти. Основното правило е да уможите полу-живота по 5.5, за да получите пълното време за елиминация. Нека посмятаме: първо трябва да намерите полу-живота на медикамента (написано на листовката). Имайте предвид, че някои лекарства съдържат в себе си метаболити, което е друга форма на лекарството, създадено от тялото, докато преработва самия медикамент. Например, Sovaldi има полу-живот 0.4 hrs, но неговия метаболит GS-331007 се изчиства за 27 часа; Ксанакс има среден аритметичен полу-живот 11,2 часа, но може да варира между 6.3 и 26.9 часа при здрави възрастни. След като знаете полу-живота, го умножете по 5.5.
 
Полу-животът на рибавирина е между 120 и 170 часа.
Най-добър вариант за елиминация: 5.5 х 120 часа=660 часа (27.5 дни)
Най-лош вариант за елиминация: 5.5 х 170 часа=935 часа (39 дни)
 
 
Времето за елиминация на най-използваните лекарства за лечение на хепатит С:
 
-         Daklinza (даклатасвир): полу-живот от 12 до 15 часа. Време за елиминация: в най-лошия случай 82.5 часа (3 дни)
-         Harvoni (ледипасвир/софосбувир): ледипасвир има по-дългия полу-живот в тази комбинация- 47 часа х 5.5= 258.5 часа (11 дни)
-          Olysio (симепревир): полу-живот от 10 до 13 часа при хора без хепатит С; 41 часа при хора все още с хепатит С. В най-добрия случай тялото ще се изчисти за 71.5 часа (3 дни) при хората без HCV, а в най-лошия-225.5 часа (9 дни) при хората с хепатит С
-          Пегилиран интерферон алфа 2a (Pegasys): полу-живот 84 до 353 часа (средно 160 часа). В най-лошия случай: 1941.5 часа или близо 81 дни     
-          Пегилиран интерферон алфа 2b (PegIntron): полу-живот от 22 до 60 часа (средно 40 часа). В най-лошия случай: 330 часа (14 дни)
-          Техниви (омбитасвир, паритапревир, ритонавир): Омбитасвир има най-дългия полу-живот в тази комбинация от 21 до 25 часа, което е равни на 115.5 до 137. 5 часа или 5-6 дни
-         Виекира Пак (омбитасвир, паритапревир, ритонавир и дасабувир): Омбитасвир има най-дългия полу-живот в тази комбинация от 21 до 25 часа, което е равни на 115.5 до 137. 5 часа или 5-6 дни
 
 
Знанието за полу-живота на определено лекарство или добавка може да бъде ценен инструмент. Например може да бъдете изследван за наркотици преди започването на лечение (например марихуана). Ако се опитвате да получите лечение за хепатит С и сте зависим от определени субстанции, би било полезно да знаете техния полу-живот, за да прецените дали ще минете теста или не. За да ви оставя нещо за размисъл, ще кажа следното: Ако си мислите, че отнема прекалено много време за да се изчистите от рибавирина, прочетете колко ще ви отнеме за марихуаната.
 
Lucinda K. Porter е дългогодишен сътрудник към HCV Advocate и автор на книгите " Свободни от хепатит С" и " Хепатит С стъпка по стъпка". Нейният блог е: www.lucindaporterrn.com
 
 
 
 
 
Какво за Бога е RAV?
 
RAV са варианти на резистентност; настъпват по време (пробив) или след лечение (релапс) с директни антивирусни препарати (протеазни, полимеразни, NS5A инхибитори). С други думи, някой е бил лекуван, но не е излекуван. Това може да се дължи на определен клас лекарства, към които пациентът е развил резистентност. В различни клинични проучвания с новите директно действащи антивирусни препарати, това се случва с около 1-7% от пациентите. В реалния живот процентите може да са по-високи, дължащи се на неща като пропускане на дози, животът като цяло и неговите ангажименти, или други причини, които не се случват при клиничните проучвания. В няколко клинични проучвания за пациенти с неуспешно предишно лечение, лекарите добавят рибавирин. Като резултат, 75-100% от пациентите се излекуват. В момента се разработват лекарства с по-висока бариера срещу развиване на резистентност, които да заместят рибавирина за в бъдеще. Някои лекари започват да тестват за RAV преди започване на второ лечение, но сме далеч от това то да стане рутинна практика. Поговорете с вашия лекар, ако имате въпроси. Ако ще бъдете подложен на повторно лечение, намерете специалист, който да ви консултира относно най-доброто лечение за вас.
 
 
 
Гразопревир и елбасвир плюс рибавирин за лечение на хроничен хепатит С, генотип 1 при пациенти с неуспешно предишно лечение, съдържащо директно действащ антивирусен компонент
 
 
Изследователи:X Forns и колеги
 
Резултати:
-          79 пациенти, генотип 1 с предишно неуспешно лечение:
-          66 от тях лекувани с преди това NS3/4A протеазен инхибитор
-          12 пациенти са били прекъснали лечението си заради страничните ефекти
-          34 пациенти са имали резистентност към NS3 (RAV), а 8 към NS5A
 
Заключение: Общият процент на излекуване е 96% (76 от 79 пациента). Това включва 93% (63 от 66 пациента) с генотип 1а, 100% (43 от 43 пациента), които не са имали RAV; 91% от пациентите с резистентност към NS3 са постигнали излекуване. Същото са постигнали и 75% от пациентите с NS5A RAV. Пациентите с цироза са постигнали излекуване в 94% от случаите.
 
Коментар на редактора: Добавянето на рибавирин към гразопревир и елбасвир спомага за преодоляване на изградена резистентност и повишава отговора от лечението.
 
 
Ледипасвир-Софосбувир плюс рибавирин за пациенти с генотип 1, които вече са лекувани със софосбувир
 
Изследователи: D Wyles и колеги
 
Резултати: общо 51 пациента с генотип 1 са включени в проучването (един пациент неправилно е бил определен с генотип 1, но в последствие се установява че е с генотип 3). Всички пациенти са предишно лекувани със режимени, съдържащи софосбувир, в клинични проучвания на Гилеад, фаза 1 и 2. Продължителността на новата терапия е 12 седмици.
-          25 пациенти (49%) са били на предишно лечение със софосбувир, пегилиран интерферон и рибавирин
-          20 пациента (39%)   са били на терапия със софосбувир и рибавирин
-          5 пациента (10%) са били на терапия със софосбувир или плацебо (хапче, съдържащо захар), плюс пегилиран интерферон и рибавирин
-          1 пациент (2%) е бил на терапия с GS-0938
-          14 от всички пациенти са били с компенсирана цироза 
         
Заключение: 98% от пациентите са се излекували (50 от 51 пациента). Сред тези, които са били на предишно лечение със софосбувир 98% са се излекували (44 от 45 пациента). Единственият пациент, не постигнал излекуване е този, погрешно диагностициран с генотип 1.