Как да се лекувам? Системата за лечение на хронични вирусни хепатити в България
Дата на създаване: 07 март 2009
Дата на последно обновяване: 29 юли 2012
Какво е нужно, за да започнете лечение?
Забележка: При доста от пациентите АСАТ и АЛАТ могат да са в норма, но това не изключва необходимостта при съмнение да си направите тест за антитела, а ако той е положителен, и тест за вирусно натоварване - HCV RNA за хепатит С и HBV -DNA за хепатит В!
- Лабораторни изследвания, отразяващи състоянието на черния дроб и на системите, пряко свързани с него: СУЕ, ПКК, Общ белтък, Албумин, Протромбиново време, Билирубин, Креатинин, Кр. захар, Холестерол, 3-глицериди, TSH (само при предстоящо лечение с интерферон-алфа).
- Допълнителни вирусната маркери, уточняващи вирусната репликация и генотип:
- при HBV инфекция: HBeAg / anti-HBe, IgM anti-HBc чрез ELISA; HBV ДНК чрез хибридизация, количествен PCR или количествен анализ чрез разклонена ДНК (bDNA);
- при HDV инфекция: HDAg, чрез имунохистохимия в чернодробна тъкан. При липса на възможност за изследване – проследяване титъра на IgM anti-HDV .
- при HCV инфекция: HCV Генотип чрез генотипизиране. HCV RNA чрез количествен PCR или количествен анализ чрез bDNA.
- Ехографско изследване на черния дроб.
- Чернодробна биопсия, задължителна при пациенти, подлежащи на антивирусно лечение. При контраиндикации за извършване на чернодробна биопсия, преценката за активността на заболяването и необходимостта от провеждане на противовирусно лечение, се извършва след оценка на риска и ползата от лечението, отнесени към прогнозата на придружаващите заболявания, определили контраиндикациите за чернодробната биопсия.
- Уточняване на придружаващи заболявания и състояния, имащи отношение към избора на лечение, като невро-психиатрични разстройства, заболявания на щитовидната жлеза, затлъстяване, употреба на алкохол, зависимост от наркотици в миналото и сега, хемофилия, таласемия, хронична бъбречна недостатъчност, инфекция с HIV.
7.1. Заявление до Директора на РЗОК.7.2. Попълнено и подписано приложение 1 на съответния документ с изискванията по заболяване (приложени в края на статията). Попълва се по съответната точка и се прилага отразената в цифров индекс медицинска документация, удостоверяваща всеки един от критериите.7.3. Пълният набор изследвания (физикални, инструментални и лабораторни),отразен в приложение 2 на съответния документ с изискванията по заболяване. Това включва:
- Лабораторни изследвания на чернодробни ензими (АСАТ, АЛАТ, ГГТ, АФ) и кръвна картина с ДКК за поне 3-месечен период на проследяване. Трябва да се представят документи от поне 3 изследвания. Прилагат се изследванията в оригинал с печат от лабораторията, в която са правени.
- Изследване на тиреоидстимулиращ хормон (ТСХ).
- Изследване на аnti-HCV, HBsAg, а при пациентите с хроничен хепатит Б и изследванията HBeAg, anti-HBeAg, и anti-HDV. Прилагат се изследванията в оригинал с печат от лабораторията, в която са правени.
- Резултат от негативна серология за HIV (anti-HIV). Прилагат се изследванията в оригинал с печат от лабораторията, в която са правени.
7.4. “Протокол за предписване на лекарства, заплащани от НЗОК/РЗОК” – обр. МЗ-НЗОК. Прилага се оригинал на протокола, а при кандидатстване за продължаване на терапията се представя оригинал на предходния протокол с отразени всички назначения по него. Издава се от гастроентерологичната клиника, в която ще се лекува пациента. Предава се в оригинал.7.5. Декларация за информирано съгласие по образец (приложение 3 на съответния документ с изискванията по заболяване ).7.6. Задължително е при подаването на документите в РЗОК пациента да представи попълнена „Рецептурна книжка на хронично болния”. Рецептурната книжка може да се закупи от аптека и се попълва от личния лекар. Рецептурната книжка се подпечатва в РЗОК и остава при пациента след подаване на документите.7.7. Етапна епикриза издадена заедно с протоколите за лечение. Издава се от гастроентерологичната клиника, в която ще се лекува пациента. Предава се в оригинал.7.8. Експертно решение на комисията към гастроентерологичната клиника, в която ще се лекува пациента. Предава се в оригинал.7.9. Консулт с психиатър при предшествуваща алкохолна/наркотична зависимост. Предава се в оригинал.7.10. Фиш от вирусологично изследване (HCV-PHK или НBV-ДНК, генотип на HCV). Издава се от гастроентерологичната клиника, в която ще се лекува пациента. Предава се в оригинал.7.11. Фиш от чернодробна биопсия. Издава се от гастроентерологичната клиника, в която ще се лекува пациента. Предава се в оригинал.7.12. Епикризи от всички предишни хоспитализации в гастроентерологичната клиника. При нужда се предават документи и от други лечебни заведения и отделения (клиники по вътрешни болести), уточняващи съпътстващите заболявания. Предават се в оригинал.РЗОК приема документите по т. 7 след справка относно здравноосигурителния статус на ЗЗОЛ.Приложения 1, 2 и 3 може да изтеглите от приложените към статията най-долу документиЗабележка: Освен документите, отразени в приложение 2, трябва да се включи и епикризата от хоспитализирането за биопсията. Тази епикриза е различна от етапната епикриза, която е спомената в списъка.
Тези изисквания са изготвени със съдействието или изцяло от гастроентеролозите, като обикновено те имат предвид евентуални промени в консенсуса. Такива промени в изискванията се правят два пъти годишно.
- Да посетите личния си лекар, който ще Ви напише рецепта за лекарствата. Трябва да внимавате за срока на рецептата – той трябва да бъде 28 дена, а не 30, тъй като инжекциите интерферон се поставят всяка седмица т. е. 4*7=28 дена.
- Да проверите коя аптека има сключен договор с НЗОК за скъпоструващо лечение и да си поръчате да Ви доставят лекарствата, които Ви са изписани, ако ги нямат в наличност.
- В аптеката трябва да представите – лична карта, заверената рецептурна книжка, оригиналните протоколи от НЗОК и рецептите от личния лекар.
- Не започвайте лечението веднага след като сте си взели от аптеката първите инжекции, а изчакайте около 3 седмици. Това е необходимо, за да имате няколко седмици аванс при евентуално забавяне получаването на втория протокол.
- По време на лечението е необходимо да си правите изследвания, които са уточнени в Националния консенсус. Лекуващият Ви лекар трябва да Ви даде схема, по която да си правите нужните изследвания за проследяване на състоянието Ви.
Забележка: Ако Вашия личен лекар отказва изписване на рецепта на всеки 28 дена, а твърди, че това трябва да става на 30 дена, то трябва да знаете, че той е задължен да се съобрази със срока, за който се предписва лекарството. Ето и конкретната нормативна уредба, която го задължава да го прави:
На основание чл.27 от „Наредба № 4 от 4 март 2009г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти”(обн.ДВ бр.21 от 2009г.), изпълнителите на медицинска помощ /ИМП/ имат право да предписват лекарствени продукти от „Списък с лекарства, които НЗОК заплаща по реда на Наредба № 10” в следните количества:
- за лечение на остри състояния – продукти за не повече от 10 дни. В този случай лекарят задължително указва срока на валидност на рецептата, който не следва да бъде по-дълъг от 10 дни;
- за лечение на хронични заболявания – продукти за не повече от 30 дни /независимо дали месецът е 30 или 31 дни/ на рецептурна бланка образец МЗ-НЗОК №5 и за не повече от 90 дни, предписани на до три отрязъка от рецептурна бланка образец МЗ-НЗОК №5А с изключение на случаите при изписване на упойващи и психотропни лекарствени продукти и липса на подходяща опаковка от списъка на НЗОК;
- когато лекарственият продукт е в опаковка, по-малка или надвишаваща 30-дневния срок лекарят записва срока, за който се предписва лекарството в рецептурната бланка, амбулаторния лист и “Рецептурна книжка на хронично болния” (когато е задължителна).
Задължително лекарят се съобразява с датата на отпускане на лекарствата от аптеката, документирано в рецептурната книжка на хронично болния.
- Протокол за новите лекарства (дава се в болницата, с подписи, печати и отвеждащ номер).
- Изпълнен протокол за предните 6 месеца.
- Приложение 1, 2 и 3 (дават се в болницата, с подписи и печат. Приложение 3 попълвате сами).
- Експертно решение (дава се в болницата, с подписи и печати).
- Етапна епикриза (дава се в болницата, с подписи и печати).
- ВСИЧКИ изследвания на ПКК и ензими за 6-те месеца, на оригинални бланки с печат.
- Биопсия - заверено копие.
- ПСР от 3-ти месец - оригинал с печат.
- Заявление (дава се в РЗОК и там го попълвате).
- Рецептурна книжка (само я показвате).
Кои болни с хроничен хепатит не подлежат на антивирусно лечение?
ИЗКЛЮЧВАЩИ КРИТЕРИИ при лечение с интерферон алфа
1. Психични заболявания.
2. Болни, злоупотребяващи системно с алкохол, наркомани, продължаващи употребата на наркотици, както и такива без чист от интоксикация период, не по-малък от 12 мес. Болни на метадонова терапия.
3. Декомпенсирана чернодробна цироза или тежки придружаващи заболявания на сърдечно-съдовата и дихателната система.
4. Автоимунен хепатит.
5. Ко-инфекция с HСV – обикновенно се провежда лечение на НСV инфекцията, съгласно съответните критерии
6. Системни заболявания на съединителната тъкан.
7. Неконтролиран хипер- и хипотиреоидизъм (TSH).
8. Активни хронични бактериални инфекции (ПКК с ДКК).
9. Неутропения (абсолютен брой неутрофили < 500 mm3 и тромбоцитопения (< 50 000) (ПКК с ДКК).
10. Неконтролиран захарен диабет.
11. ХБН без диализа (общ белтък, албумин, креатинин).
12. Съпътстваща HIV при брой CD4 < 200 (anti HIV).
13. Бременност и кърмене.
14. Липса на спад на HBV DNA с ³ 1 log 10 IU/ml в края на 3-я месец от началото на лечението в сравнение с изходното ниво (липса на ранен отговор).
15. Ниска вирусна репликация HBV DNA < 1000 copies/ ml (<200 IU/ ml).
16. Системно неспазване на лечебната схема от страна на болния, с прекъсване повече от 1 месец.
17. Включване на болния в клинично проучване*
* комисията, която е назначила лечението и наблюдава ЗЗОЛ, е длъжна незабавно да уведоми Комисията за експертизи по чл. 78 в ЦУ на НЗОК. Тези болни се записват в отделен регистър и не губят правото си за продължаване на лечението след приключване на клиничното проучване.
- Приложение 1 - Изисквания на НЗОК при лечение на болни над 18 години с хроничен вирусен В хепатит с интерферoн алфа и нуклеотидни/нуклеозидни аналози (в сила от 20.01.2010 г.)
- Приложение 2 - Изисквания на НЗОК при лечение на болни над 18 години с хроничен вирусен С хепатит с интерферoн алфа (в сила от 20.01.2010 г.)
- Приложение 3 - Изисквания на НЗОК при лечение на болни под 18 години с хронични вирусни хепатити (В, В+D, С) (в сила от 20.01.2010 г.)
Приложенията може да бъдат свалени и от сайта на НЗОК от този адрес: http://www.nhif.bg/web/guest/
Коментирай статията тук: http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=1619.0