Световен Хепатитен Ден 2024: Здравето е в твоите ръце!

Снимка
WHD2024-1

 

Световният хепатитен ден се отбелязва всяка година на 28 юли, рождения ден на д-р Барух Блумберг, който открива вируса на хепатит В  и първата ваксина срещу него. За тези изключителни постижения през 1976 г. д-р Блумберг получава Нобеловата награда за физиология и медицина.

Организации от цял свят ежегодно честват 28 юли,  за да повишат осведомеността за вирусния хепатит, от който страдат над 350 милиона души по света. Сдружение ХепАктив се присъединява към международната кампания на Световния Хепатитен Алианц, която през 2024 алармира, че „Няма повече време за губене“.

Въпреки наличните диагностични методи, 9 от 10 инфектирани все още не са наясно със своя статус. Независимо от глобалните препоръки на Световната здравна организация за намаляване на вредите от вирусния хепатит до 2030 г., повечето държави сред които и България изостават от тези цели.

Бяха необходими 4 години, за да бъде приета у нас първата Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити 2021-2025, която към настоящия момент осигурява безплатни изследвания за:

  • хепатит В и С на всички здравноосигурени граждани на възраст между 40 и 60 години - на всеки пет години с направление от общопрактикуващ лекар
  • АСАТ и АЛАТ на всички здравноосигурени граждани на възраст между 20 и 60 години - на всеки пет години с направление от общопрактикуващ лекар

В пакета изследвания, полагащи се на всяка бременна жена към изследването за хепатит В вече е добавено и това за хепатит С.

Ако желаете да се изследвате, но не попадате във възрастовата рамка 40-60 г., може да посетите всяка една от 28-те регионални здравни инспекции в страната, които предлагат безплатни и анонимни изследвания за хепатит В и хепатит С. Средствата се осигуряват чрез Националната програма за превенция и контрол на вирусните хепатити.

 

Обща информация за хепатит В и хепатит С:

Хепатитът е възпаление на черния дроб, което най-често се причинява от вирусна инфекция. Има пет основни вируса на хепатит, наричани типове A, B, C, D и E. Тези пет вида предизвикват най-голяма загриженост поради тежестта на заболяването и опасността от хронифициране.

  • Най-често симптоми липсват или са неопределени до момента, в който не се развие чернодробна цироза или карцином (при около 20% от нелекуваните пациенти с хроничен вирусен хепатит).
  • При инфектиране с хепатит В около 90% от хората го изчистват спонтанно до 6 месеца след това, останалите 10% развиват хронична инфекция. При хепатит С едва 10% се излекуват спонтанно, останалите 90% имат нужда от лечение.
  • Терапиите за лечение на хепатит В и хепатит С в България са безплатни за всички здравноосигурени пациенти. При хепатит В много рядко може да настъпи излекуване на хроничната форма, но поддържащото лечение е от изключително значение за спиране увреждането на черния дроб, както и за ограничаване разпространението на инфекцията. Хепатит С се лекува изключително успешно в рамките на 8-12 седмици.
  • За хепатит В съществува ваксина, като тя се прилага рутинно на всички новородени след 1992 г. Тя не създава доживотен имунитет, затова може да се наложи реваксинация. За хепатит С не съществува ваксина, не се изгражда имунитет след преболедуване/излекуване и е възможно повторно инфектиране.

Кой е с повишен риск от инфектиране с хепатит В и С?

  • хората над 40-годишна възраст;
  • получилите кръв/кръвен продукт преди 1992 г.;
  • хората на хемодиализа или с чести медицински интервенции
  • имащите татуировка, пиърсинг;
  • медицинските специалисти;
  • употребяващите наркотични вещества, дори и за кратък период от време в миналото;
  • хората, които са били в местата за лишаване от свобода;
  • мъжете, които правят секс с мъже.