Функционален лек за хепатит В: GIGA-2339 влиза във Фаза 1 на клинично проучване

Снимка
Хепатит В лечение

 

От ексклузивното интервю на Contagion миналата година с Картър Келър, старши вицепрезидент в Grifols и ръководител на GigaGen, обсъждащо разработването на първите терапии с рекомбинантни човешки поликлонални антитела, насочени към създаване на функционален лек за вируса на хепатит B, беше постигнат значителен напредък.

Новата терапия, GIGA-2339, вече е подготвена да влезе във фаза 1 на клинични изпитвания след скорошно одобрение от FDA на приложението на компанията за ново лекарство. Разработено от GigaGen, компания на Grifols, GIGA-2339 е първото лечение с рекомбинантно човешко поликлонално антитяло за HBV и FDA одобри това лекарство да започне проучване в края на 2024 г.

В предклинични проучвания GIGA-2339 показва повече от 2000 пъти по-голяма ефикасност от настоящите лечения на хепатит В, получени от плазма, което предполага, че може ефективно да неутрализира и изчисти вируса. Тази уникална терапия би могла потенциално да осигури функционален лек за HBV.

Понастоящем няма лечение за HBV и съществуващите лечения предлагат само минимални намаления на нивата на HBV протеин, което прави пациентите уязвими към състояния като хепатоцелуларен карцином и цироза. GIGA-2339 има за цел да запълни тази празнина, като използва повече от 1000 анти-HBV антитела, репликирани от естествения имунен отговор на ваксинирани донори. Процесът започва с кръв от донори, ваксинирани с HBV, от които GigaGen изолира В-клетки, произвеждащи антитела. Тези клетки са използвани за извличане на кодираща антитела ДНК и създаване на клетъчни линии, които произвеждат синтетични човешки антитела, насочени към HBV.1 GIGA-2339 представлява първата рекомбинантна терапия с човешки поликлонални антитела за HBV, използваща платформа, проектирана да възпроизвежда имунните отговори на най-добрите човешки донори. Келър подчерта ползата от този многостранен подход: „Ние уловихме имунната система от хора, които са били ваксинирани с ваксина срещу хепатит В, и взехме най-добрите имунни отговори и ги прекарахме през нашата платформа, а след това от разнообразието на тези имунни отговори, ние филтрирахме антителата, които бяха фокусирани само върху повърхностния антиген на хепатит В… вярваме, че има реален шанс да излекуваме хепатит В.

Припомняме разликата между краткотрайния или дългосрочния хепатит B - острият възниква в рамките на първите 6 месеца след инфектиране и може да причини леко до тежко заболяване, но след това тялото изчиства повърхностния антиген и развива антитела; хроничният хепатит B е вследствие на острия, който тялото не е успяло да изчисти и  може да доведе до сериозни чернодробни заболявания като цироза и рак на черния дроб. Основният проблем с хепатит В е, че е силно заразен и се разпространява чрез контакт с инфектирана кръв и телесни течности. Много хора не знаят за своята инфекция, особено в хроничната фаза, което допринася за нейното разпространение и може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Ваксинацията е най-добрият метод за превенция, но остават предизвикателства за постигане на широко разпространена ваксинация и редовен скрининг, особено във високорисковите групи.

 

Източник: https://www.contagionlive.com/view/phase-1-trials-begin-for-hbv-antibody-giga-2339

Уточнение: Преводите се извършват от немедицинско лице, като е възможно да бъдат допуснати неволни неточности. За повече информация се обърнете към оригиналния източник или към медицински специалист, който би могъл да ви помогне в интерпретацията.