Всичко е добре, когато започва навреме - изследвай се безплатно за хепатит В и С в София
Кампанията е по повод 28 юли – Световен ден за борба с хепатита
Във време, в което вирусите са особено популярна тема, важно е да не забравяме и вече добре познатите на медицината вируси на хепатита, които се лекуват с огромен успех в наши дни. Колкото по-рано открити, толкова по-добре.
Кампанията „Всичко е добре, когато започва навреме“ се организира от пациентско сдружение ХепАктив в партньорство с CheckPoint София и напомня, че навременната грижа за здравето е от изключително значение.
В центъра на кампанията са две истински истории на пациенти - на Силвана и Ивайло, които успешно извървяват пътя от поставянето на диагнозата до лечението. От историята на Ивайло ще научите как почти 100 процента от пациентите с хепатит С успяват да се излекуват, а терапията с новите лекарства минава толкова леко, че има „опасност“ човек да забрави, че се лекува. Силвана разказва за това как над 20 години е живяла с вируса на хепатит В, преди да го открие по случайност, и защо е важно да говорим открито за заболяването.
„Във време, в което разполагаме с възможности за бърза и качествена диагностика и имаме достъп до най-успешните терапии за лечение на хепатит В и С, това, което все още липсва, е информираност - защо е важно да се изследвам, имат ли симптоми тези заболявания, как се лекуват, към кого да се обърна за помощ? Ето защо ние насърчаваме хората - елате и се изследвайте безплатно. Ще ви отнеме само 15 минути, но така ще подарите здраве на себе си навреме, а какво по-смислено от това?“, споделя Силвана Лесидренска, част от Сдружение ХепАктив.
Хроничните хепатит В и С често протичат незабелязано в продължение на години и могат да увредят сериозно черния дроб, преди да се проявят симптоми. Тъй като тестовете за тях не са включени в годишния пакет профилактични изследвания, организаторите предоставят възможност за безплатно изследване в CheckPoint София всеки понеделник, сряда и петък от 13 до 18 часа. Адрес: ул. Цар Самуил 111 (пресечна на Пиротска). БЕЗ ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗАПИСВАНЕ!
За хепатит В и хепатит С:
- Хепатит В и С са вирусни заболявания, които увреждат черния дроб. Хепатит В се предава по кръвен и сексуален път, а хепатит С – основно по кръвен.
- В световен план 257 млн. души са инфектирани с хепатит В, а други 71 млн. с хепатит С. В България се предполага, че с хепатит В живеят 210 000 души, с хепатит С - над 80 000.
- На по-висок риск са изложени хората над 40 г.; претърпели операции, кръвопреливане (особено преди 1992 г.); диализа, чести стоматологични процедури, употреба на наркотични вещества, с татуировки, пиърсинг и др.
- Обикновено симптоми липсват до момента, в който не се развие животозастрашаващо заболяване като чернодробна цироза или карцином (при всеки пети от нелекуваните пациенти с хроничен вирусен хепатит).
- Терапиите за лечение на хепатит В и хепатит С в България са безплатни за всички здравноосигурени пациенти. При хепатит В много рядко има пълно излекуване на хроничната му форма, но поддържащото лечение спира увреждането на черния дроб и ограничава разпространението на инфекцията. Хепатит С се лекува изключително успешно в рамките на 8-16 седмици.
- За хепатит В има ваксина, която се прилага на всички новородени след 1992 г. Тя не създава доживотен имунитет, затова може да се наложи реваксинация. За хепатит С не съществува ваксина, не се изгражда имунитет след успешно преболедуване/излекуване и е възможно повторно инфектиране.
Глобална стратегия за елиминация на вирусния хепатит до 2030 г.:
През 2016 г. Световната Здравна Организация създаде глобална стратегия за елиминиране на вирусния хепатит до 2030 г. В България все още не е приета разписаната през 2019 г. Национална програма за контрол и превенция на вирусните хепатити, и според актуалния брой на диагностицираните и лекувани пациенти е пресметнато, че държавата ни ще успее да осъществи частичен контрол над хепатит В и хепатит С най-рано през 2051 г.
За да се предотврати това, е нужно да се приведе в действие всеобхватна държавна политика, която да включва: национален скрининг за хепатит В и С; подобряване на достъпа до лечение, разработване на услуги в подкрепа на хората от уязвими групи; мултидисциплинарен подход при лечението на пациенти с хепатит и повишаване качеството на медицинските грижи и експертност, информационни кампании, мерки за справяне със стигмата и дискриминацията и др.