Хепатит D
Как се разпространява HDV?
Начините на заразяване с хепатит D са подобни на тези при хепатит В. Най-съществен се оказва кръвният път на зараза, особено при често преливане на кръв и кръвни продукти (при таласемия, хемофилия), в отделенията по хемодиализа, сред инжектиращи се и “смъркащи” наркомани; в голям процент от случаите – около 40%, не може да се намери източникът на зараза. Хепатитният делта вирус (HDV) е малка RNA частица, която се репликира само в присъствието на HbsAg. Взаимодийствието между двата вируса е комплексно. Синтезът на HDV може да подтисне появяването на вирусните маркери на хепатит В в инфектираните клетки и дори да доведе до елиминиране на активната вирусна репликация. HBV и HDV може да бъде едновременна (co-infection) или HDV може да инфектира хроничните носители на HbsAg (superinfection). HDV инфекцията се предава парентерално и при тесен контакт в ендемичните райони. Инфекцията тясно се асоциира с интравенозните наркомани, но може да се открие в при всички рискови групи за хепатит В. Тя се разпространява по сексуален път и при вътресемеен контакт. Съществува риск от предаване на инфекцията от заразена майка на новороденото паралелно с вируса на хепатит В, т.нар. "вертикален" път на предаване на инфекцията.
Къде е разпространен хепатит D?
Как протича болестта?
Инкубационният период на вирусния хепатит D е същия като на хепатит В - от 2 до 6 месеца, но обикновено не е по-дълъг от 3 месеца.
При суперинфекция, острата криза може да бъде прекалено тежка и може бързо да превърне носителството на HBV в активно хронично заболяване на черния дроб. Друга възможност е суперинфекцията да бъде открита само чрез повишаване нивата на трансаминазите. Делта инфекцията трябва винаги да се търси при носителите на HBV, които имат релапс на хепатита. Суперинфектираните HBV носители са с голям риск да станат хронични носители на HDV. След суперинфекцията следва хронифициране при повече от 90% от пациентите. В останалите случаи суперинфекцията преминава в първоначалната HBV инфекция, или предизвиква изчистване на HbsAg. В ранните етапи на HDV инфекцията, HDV има задържащ ефект спрямо HBV, и HBV DNA нивата стават неоткриваеми и при чувствителни PCR изследвания.
При ко-инфекция, острият хепатит D обикновено се самоограничава – само при около 2% от случаите се съобщава за преминаване на инфекцията в хронична. Клиничната картина при протичане на инфекцията не се отличава от тази при хепатит В, когато той протича самостоятелно. Понякога повторното повишаване на ALT може да е знак, че вторият пик е причинен от остра инфекция с HDV. Клиничните прояви на ко-инфекцията обикновено са тежки и иктерични, с пълни, но кратки прояви с присъствието на двата вируса. Преминаването във фулминантен хепатит е рядко явление. След възстановяването пациентите придобиват имунитет към HDV.
HDV инфекцията се среща по целия свят, но преобладава в Южна Европа, Балканския полуостров, Средния Изток, Южна Индия и част от Африка - фиг.1. Рядко се среща в Далечния Изток (изключвайки Япония) и Южна Америка. Но са докладвани епидемии от хепатит D в басейна на Амазония, Бразилия, Колумбия, Венецуела и екваториална Африка. В тези райони са засегнати децата от бедните райони и смъртността при тях е висока.
Диагноза
Ваксини
Лечение
Прогноза
- Gale Encyclopedia of Medicine, Published December, 2002 by the Gale Group The Essay Author is David A. Cramer, MD.
- Hepatitis D, World Health Organization (2001)
- Viral Hepatitis, 3rd edition, edited by professor Howard Thomas, professor Stanley Lemon, and professor Arie Zuckerman (2005)